OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Čo nám o sebe prezradil Oliver Pitoňák

 Čo nám o sebe prezradil Oliver Pitoňák

 

·         Čo bolo tvojím prvým krokom k biológii?

Priznám sa, touto otázkou ste ma zaskočili J. Biológia ma fascinovala odjakživa. Ako malý som veľa času trávil vonku, v prírode, na záhrade, ale čím sa moja vášeň začala, vám, žiaľ, povedať neviem.

·         Mohol by si nám predstaviť svoje vzory z tejto oblasti?

Spoznávanie nových zákutí vedy so sebou prináša stále nové a nové mená. Najviac ma fascinuje (čo ste si asi na mojej prednáške všimli) molekulárna biológia a genetika, cez leto sa k nim pridala aj evolučná biológia. Mená ako Mendel, Darwin, Watson, Crick asi napadnú každému biológovi, ktorý sa zapodieva tým, čím ja. Riadim sa však pravidlom, že menej je niekedy viac a aj menšie objavy môžu byť veľmi užitočné. Nenechávam sa nikým inšpirovať, nijakého biológa neobdivujem natoľko, aby bol mojím vzorom.

·         Nedávno sme boli svedkami tvojej prvej prednášky. Kedy sa ti v hlave zrodila myšlienka prednášať svojim spolužiakom?

Konečne otázka, na ktorú viem odpovedať J. Túto myšlienku som dostal na konci minulého školského roku, po tom, keď som absolvoval sústredenie Biologickej olympiády v Bratislave. Moje obľúbené biologické odbory sú v stredoškolských osnovách iba biedne zastúpené. A pritom sú mnohé súčasné štúdie postavené práve na molekulárnych výsledkoch a pozorovaniach. Evolučná biológia je tiež na každom rohu. Niektorí ľudia veria, že ľudia žili na Zemi v rovnakom čase ako dinosaury. DNA je slovo, ktoré dnes človek počuje takmer každý deň, a mnohí nevedia, čo si za tým predstavovať. O svoje poznatky som sa vždy chcel podeliť. Je to v podstate jediné, čo môžem ostatným darovať a v Indii som sa naučil, že život je o daroch, ale nie o tých, ktoré chytíte do ruky.

·         Ako sa ti prednášalo?

Cítil som sa po prvýkrát vo svojej študentskej histórii sebavedomo a isto. Skupinka, ktorá sedela predo mnou, sa na mňa usmievala. Občas (napríklad pri komentári našej učebnice) som ich dokonca aj pobavil a myslím si, že sa niečo nové dozvedeli a že ich to zaujalo. Kládli mi otázky, čo je podľa mňa veľmi dôležité. S otázkami som sa popasoval (až na pár psychologických) celkom slušne a bol som spokojný s tým, ako som im to predal. Moja príprava doma spočívala v nahádzaní pekných obrázkov do prezentácie, postavil som sa pred nich a rozprával. Vybral som si síce zaujímavú, ale nie jednoduchú tému. Musím ich však všetkých pochváliť. Počúvali pozorne a zamysleli sa nad procesmi, ako je replikácia.

·         Čo by si poradil študentov, ktorí sa chcú vydať rovnakým smerom?

Často budú počuť slová, ktoré ich odradia. Je to odo mňa kruté, ale je to tak. Napriek tomu by sa nemali vzdávať a mali by počúvať, čo im hovorí ich srdce. Určite by mali siahnuť po inej literatúre ako po stredoškolských učebniciach, ktoré veľmi škatuľkujú a niekedy nepodávajú uspokojivý výklad. Nemusia to byť hneď skriptá, ale môžu vyskúšať napríklad Campbellovu učebnicu biológie, ktorá je v súčasnosti najpoužívanejšou na svete. Raz ju prinesiem na prednášku, keď pozbieram silu na 1500 strán. Nech sa držia toho, že ak je človek v niečom dobrý, uplatní sa.

·         Venuješ sa vo svojom voľnom čase aj niečomu inému ako biológii?

Voľného času nemám veľa. Niekedy ho, ako každý, premrhám a pozriem si zopár vtipných videí. Takmer každý deň si píšem s mojou indickou kamarátkou Purvou a vychutnám si pri tom svoju dennú dávku kávy.

·         Ako vyzerá príprava na olympiádu z biológie? Čo všetko to obnáša?

Príprava na biologickú olympiádu prináša nepredstaviteľné kvantum informácií. V skutočnosti neexistuje človek, ktorý by test napísal bezchybne. Aj tí najlepší stratia štvrtinu bodov. O praktickej časti sa radšej ani nevyjadrujem. Stredoškolské učivo ani zďaleka nestačí na to, aby si človek mohol povedať, že to zvláda. Ani vysokoškolské učivo niekedy nepomáha. Príprava a účasť je preto mnohokrát plná sklamaní. Biológiu nerobím kvôli olympiáde, uzavriem to takto.

·         Ako si predstavuješ svoju budúcnosť?

Chcel by som študovať biológiu na niektorej z elitných univerzít v Nemecku alebo na Karlovej univerzite v Prahe. Po bakalárskom štúdiu by som chcel pokračovať v magisterskom a špecializovať sa na molekulárnu biológiu a genetiku alebo na bunkovú a vývojovú biológiu. Rád by som pokračoval aj v doktorandskom štúdiu, pretože výskumná činnosť je podmienená titulom PhD. Práca na univerzite ma v poslednom čase láka asi najviac, pretože popri výskume by som mohol svoje poznatky šíriť ďalej. To ma napĺňa, rád pracujem s ľuďmi.

·         A na koniec záludná otázka... Nenudíš sa na hodinách biológie?

Teraz ste ma zarazili :D. Na hodinách pani Bartošovej sa vôbec nenudím, jej výklad je nadpriemerný a moje znalosti upevní a rozšíri. Niekedy ma zaráža, ako stredoškolská biológia zovšeobecňuje. Otázky spolužiakov ma rozosmejú a smiech je vraj zdraviu prospešný. Keby ma nudili, nechodím na ne,         p. Bartošová mi túto možnosť ponúkla, ale zdá sa mi nepraktická.

 

 Miška K. a Kristínka S. zo 4. E